[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 1 - ( 8-1399 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 7-17 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر ارزشیابی همکار برکیفیت گزارش نویسی پرستاران
سمیه اکبری فارمد* ، شهناز پورحیدری
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (791 مشاهده)
سابقه و هدف: ارزشیابی همکار به عنوان یک روش کنترلی و جزء برنامه های تضمین کیفیت پرستاری معرفی شده است. ارزشیابی همکار فرآیندی است که بوسیله آن پرستاران به طور سیستماتیک به بررسی، کنترل و قضاوت درباره کیفیت مراقبت پرستاری در مقایسه با استانداردهای حرفه‌ای می پردازند. این پژوهش بـا هـدف تعیین تاثیر ارزشیابی همکار برکیفیت گزارش‌نویسی پرستاران ارزیاب در بخش های جراحی مرکز آموزشی درمانی کمالی در سال 1398 انجام شده است.
مواد و روش­ها: این پژوهش یک مطالعه مداخله ای از نوع نیمه‌تجربی تک‌گروهی قبل و بعد می باشد. ابزار پژوهش، چک لیست استاندارد بررسی کیفیت ثبت گزارشات پرستاری بوده و جمعیت مطالعه شامل کلیه پرستاران شاغل در بخش یک جراحی بیمارستان کمالی کرج با سابقه حداقل دو ماه کار در این بخش می‌باشند. ﻣﺪاﺧﻠﻪ به صورت اﺟﺮای ﻓﺮآﻳﻨﺪ ارزﺷﻴﺎﺑﻲ ﻫﻤﻜﺎر ﺗﻮﺳﻂ ﭘﺮﺳﺘﺎران ارزﻳﺎب به مدت یک ماه ﺑﺎ ﻧﻈﺎرت ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ ﭘﮋوﻫﺸﮕﺮ می‌باشد. جهت بررسی تاثیر مداخله، نحوه ثبت پرستاران ارزیاب قبل و بعد از انجام مداخله توسط پژوهشگر مورد ارزیابی قرار می‌‌گیرد. به منظور تجزیه و تحلیل داده ها با کمک نرم افزار بسته آماری SPSS نسخه 16  از آمار  توصیفی میانگین و انحراف معیار و فراوانی درصد استفاده شده است.   
یافته‌ها: در این مطالعه تعداد 30 پرستار (زن) شرکت داشتند و تعداد 60 چک لیست توسط پژوهشگر جهت بررسی پرونده های ثبت شده توسط پرستاران ارزیاب در بخش جراحی یک، در قبل و بعد از مداخله تکمیل گردید و جمعا تعداد 180 پرونده نیز با چک لیست استاندارد بررسی کیفیت ثبت و گزارش نویسی بررسی شد. نتایج نشان داد که وضعیت رعایت اصول گزارش‌نویسی (Z = -4.838   Asymp. Sig. (2-tailed): <0.001 ) و همچنین وضعیت رعایت اصول ثبت در کاردکس و کارت دارویی (Z= -4.253  Asymp. Sig. (2-tailed): <0.001) بهبود یافته است.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این پژوهش حاکی از ان است که ارزشیابی همکار از همکار می تواند به عنوان یک روش آموزشی موثر در کنار سایر برنامه‌های آموزش مداوم کارکنان، جهت ارتقاء فرآیند ثبت و گزارش نویسی پرستاری بکار گرفته شود.
واژه‌های کلیدی: ارزشیابی‌همکار، کیفیت‌ مراقبت پرستاری، پرستار، گزارش نویسی
متن کامل [PDF 841 kb]   (402 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/12/27 | پذیرش: 1399/8/10 | انتشار: 1399/12/25
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

akbari farmad S, pour heydari S. The Impact of Peer Evaluation on the Quality of nursing report. mededj. 2020; 9 (1) :7-17
URL: http://mededj.ir/article-1-357-fa.html

اکبری فارمد سمیه، پورحیدری شهناز. بررسی تاثیر ارزشیابی همکار برکیفیت گزارش نویسی پرستاران. آموزش پزشکی. 1399; 9 (1) :7-17

URL: http://mededj.ir/article-1-357-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( 8-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
دوفصلنامه آموزش پزشکی Medical Education Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4331
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)